Krav Maga Global 2.0 – uaktualniamy system

Krav Maga uznaje się powszechnie za system agresywny i brutalny. Tak naprawdę odpowiedź ma być zawsze adekwatna do ataku. Nie zapominajmy, że spektrum konfliktu, w którym przyjdzie nam uczestniczyć, jest szerokie i nie każdy problem da się rozwiązać kopnięciem w strefę kroku i ucieczką. Obecnie, coraz więcej sytuacji ma miejsce nie tylko na ulicy ale i w zamkniętych pomieszczeniach: w biurach, w domach, w środkach transportu; stąd większy nacisk na techniki kontroli oponenta i techniki chwytane.
Krav Maga Global jest systemem regularnie aktualizowanym. Czasem zmianie ulega zakres wymagań na stopnie, czasem – tak jak w przypadku KMG 2.0 – mówimy o zmianie systemowej, a nie tylko zmianie curriculum.

Jak się zmieniało curriculum

Pierwsze cywilne curriculum Krav Maga powstało w 1964 roku i było zbiorem technik, które stanowiły zrąb systemu – technik, które nauczał Imi. Fundamentalne zmiany nastąpiły w roku 1988, gdy podjęto próbę zbudowania systemu z owego luźnego zbioru technik. Podział na stopnie, który obecnie stosujemy: Practitioner, Graduate i Expert jest wynalazkiem jeszcze młodszym, bo stosowanym dopiero od 1996 roku. Wcześniej używano kolorowych pasów, podobnie jak to ma miejsce w sztukach walki.
Gdy w 2010 roku, Eyal Yanilov założył nową organizację KMG, było jasne, że nowy koncept przełoży się na odświeżenie zakresu materiału. Dziś, po ponad dekadzie działania organizacji Eyala, możemy mówić o zmianie systemowej – uaktualnieniu nie tylko curriculum ale całego systemu.

Dlaczego

Powód w Krav Maga jest zawsze ten sam. Zmienia się świat i musimy za tymi zmianami podążać. Są ludzie, którzy podkreślają, że trenują „oryginalną” Krav Maga ale co to właściwie znaczy i czy aby nie jest pułapką, wygodnym umoszczeniem się w strefie komfortu? Jeśli pojęcie oryginalności odnosi się korzeni w znaczeniu filozofii, która przyświecała twórcy, to powinno się akceptować zmiany. Jeśli oznacza używanie technik z lat 60. jest, powiedzmy to wprost, błędem. Kolekcjonerzy zbierają stare przedmioty ale na co dzień posługują się nowym modelem samochodu, telefonu czy komputera – te przedmioty są oryginalne ale są nowe, bo stare już nie działają albo nie są zgodne z przepisami. Dokładnie tak jest z Krav Maga. Oczywiście cios prosty zawsze działa i pod względem technicznym nie podlega większym zmianom, ale jego zastosowanie w różnych sytuacjach może być uzasadnione lub nie. Co więcej – zdarzenie, w którym bierzesz udział, może być zarejestrowane przez kamery monitoringu, lub świadków, którzy wyciągną swoje smartfony, zarejestrują zajście, a następnie wrzucą do sieci. Dwadzieścia lat temu nikt o tym nie myślał.
Zatem zmienia się technologia, a za nią często zmienia się prawo, inne jest też podejście społeczeństwa do przemocy, a wiec to jak na nią reagujemy nie tylko w nagłej sytuacji ale też w dłuższej perspektywie – co jest akceptowalne, a co budzi społeczny sprzeciw. W przeciwieństwie do sportów walki, które praktykuje się w stałym i niezmiennym środowisku, Krav Maga musi uwzględniać dynamikę miejsca i czasu – to jest jej oryginalność, tak było od samego początku, i ten kurs należy utrzymać.

Co podkreślamy i rozwijamy

Techniki

Nie chodzi wyłącznie o przetasowanie, przeniesienie na inny stopień, czy dodanie nowych technik np. rozwinięcie działu ochrony osób (VIP), rozszerzenie grapplingu, technik kontroli i zatrzymania (Law Enforcement). Zmiana dotyczy również podejścia do tzw. punktów kluczowych i rozszerzenia spektrum tego co uznaje się za poprawność techniczną. Oczywiście pewne punkty kluczowe pozostają niezmienne – decydują o skutecznej obronie. Nie powinny jednak ograniczać akcji i wywoływać efektu mrożącego, gdy student boi się popełnienia błędu i rezygnuje z działania. Rozumiemy też, że jako populacja nie jesteśmy jednorodni – różnimy się wiekiem, masą, wzrostem; mamy inne możliwości ruchowe – zatem nie każdy z nas będzie w stanie zrobić każdą technikę, a z drugiej strony, nie możemy tej techniki usunąć, tylko dlatego, że pewien procent studentów jej nie wykona.

Ujęcie funkcjonalne

Użytkowość systemu Krav Maga jest bezsprzeczna, natomiast cały czas przyglądamy się skuteczności metodyki w nauczaniu nowych umiejętności, rozwijaniu już nabytych i ich stosowaniu. Na przykład – czy student, który mechanicznie powtarza ruchy, nie rozumiejąc przyczyn, skutków i zależności między technikami jest uczony funkcjonalnie? Znajomość Krav Maga nie polega na odtwarzaniu technik – to by była tresura. Zamiast izolować poszczególne techniki, rozpatrujemy działanie kompleksowo. Student zaawansowany coraz lepiej rozumie system jako całość i staje się coraz bardziej samodzielny. To świadczy o jego poziomie wyszkolenia.

Trenuj jakbyś walczył

Pozostawanie jak najbliżej rzeczywistości przyświecało twórcy Krav Maga od samego początku. Trening powinien być realistyczny, pomimo że nadal pozostaje symulacją. Z punktu widzenia fizycznego i psychologicznego jedynie zbliżamy się do rzeczywistości, nie odtwarzamy jej jeden do jeden, natomiast ten rozdźwięk powinien być jak najmniejszy. Wystarczy zmiana ubrania, czy trenowanie na zewnątrz, aby przekonać się jak bardzo komfort sali i odzieży wpływa na to jak walczymy.

Filary techniczny, taktyczny, mentalny i fizyczny

Taki podział występuje w wymaganiach na stopnie i podkreśla, że aspekt taktyczny czy mentalny jest równie ważny jak technika. Krav Maga jest całością, a nie listą technik. Co więcej technika wykonywana w stresie, przy niesprzyjających warunkach: świadkowie, osoby towarzyszące, torba z zakupami, śliska nawierzchnia – zawsze będzie się różniła od tej w sali treningowej, i z punktu widzenia czystości wykonania może byśmy ją ocenili nisko, natomiast w danej sytuacji była optymalna i obrońca zrobił wszystko co mógł. Był zdeterminowany, odważny, świadomy sytuacji, a więc korzystał z zasobów mentalnych.

KMG 2.0

Krav Maga uznaje się powszechnie za system agresywny i brutalny. Tak naprawdę odpowiedź ma być zawsze adekwatna do ataku. Nie zapominajmy, że spektrum konfliktu, w którym przyjdzie nam uczestniczyć, jest szerokie i nie każdy problem da się rozwiązać kopnięciem w strefę kroku i ucieczką. Obecnie, coraz więcej sytuacji ma miejsce nie tylko na ulicy ale i w zamkniętych pomieszczeniach: w biurach, w domach, w środkach transportu; stąd większy nacisk na techniki kontroli oponenta i techniki chwytane. Nadal w centrum naszej uwagi pozostaje umiejętność posługiwania się bronią, w tym EDC i bronią improwizowaną. Podkreślamy natomiast rozwijanie otwartych umiejętności taktycznych z naciskiem na skuteczność, rezultat i samodzielność. Celem jest uzyskanie jak najlepszego rezultatu w danym momencie, przy jednocześnie jak najlepszym poziomie wykonania.

Podaj dalej