Imi Sde-Or Lichtenfeld – człowiek, który stworzył Krav Magę
Historia Krav Maga jest ściśle związana z osobą i życiem Imricha Lichtenfelda, słowackiego Żyda, który urodził się w Budapeszcie 26 maja 1910 roku, znanego później jako Imi Sde-Or.
Dzieciństwo i młodość spędził w Bratysławie, gdzie jego ojciec – zapaśnik i detektyw, Samuel Lichtenfeld – założył pierwszy w mieście klub ciężkiej atletyki „Herkules”. Pod okiem ojca Imi stawiał pierwsze kroki w wielu dyscyplinach sportowych, min. w gimnastyce, zapasach, boksie. Samuel Lichtenfeld był oficerem policji i detektywem – opracowywał metody i techniki obezwładniania przestępców, szkolił młodych policjantów.
Geneza Krav Magi – walki z faszystami na ulicach Bratysławy
W połowie lat trzydziestych w Bratysławie, podobnie jak w całej Europie, zaczęły narastać ruchy faszystowskie i antysemickie. Społeczność żydowska była zmuszona bronić się przed coraz częstszymi i coraz brutalniejszymi atakami. Imi i jego towarzysze zorganizowali nieformalną grupę, która miała na celu ochronę społeczności żydowskiej. Stoczyli niezliczoną ilość starć ulicznych i bójek na gołe pięści, w których nie przestrzegano żadnych reguł.
Odyseja Imiego
W 1940 roku, Imi Lichtenfeld, opuszcza Bratysławę ostatnim statkiem, a właściwie łodzią rzeczną przerobioną tak, aby można nią było pokonać dużą odległość i zabrać jak najwięcej ludzi oraz prowiant, i rusza w drogę do Palestyny. Dotrze do niej dopiero po dwóch latach.
W czasie rejsu Imi wielokrotnie wskakuje do wody aby ratować wypadających za burtę ludzi. Z tego powodu rozwija się u niego niebezpieczna infekcja ucha, której rezultatem będzie porażenie nerwu twarzy – zdeformowany lewy policzek można dostrzec na zdjęciach i filmach.
W pobliżu wysp greckich statek „Pentcho” ulega awarii. Dochodzi do eksplozji kotła parowego, a Imi wraz z grupą ochotników wsiadają do łodzi ratowniczej aby sprowadzić pomoc. Śmiałkom nie uda się dotrzeć do brzegu, ale po czterech dniach wiosłowania zostają uratowani przez Brytyjczyków i umieszczeni w szpitalu w Aleksandrii. Tam Imi przechodzi długą rekonwalescencję i czeka na możliwość wjazdu do Palestyny. Po powrocie do zdrowia, wstępuje do Legionu Czeskiego podległego dowództwu Armii Brytyjskiej i służy w nim około półtora roku w miejscach takich jak Libia, Syria, Egipt, Liban.
Imi w ruchu oporu i wojsku izraelskim
W 1942 roku, po zdemobilizowaniu, otrzymuje pozwolenie na wjazd na terytorium mandatu brytyjskiego Palestyny, gdzie toczą się walki o utworzenie nowego państwa Izrael, i gdzie kilku jego przyjaciół już walczy w ruchu oporu „Hagana”. Umiejętności Imiego błyskawicznie zostają dostrzeżone i w niedługim czasie staje się odpowiedzialny za wyszkolenie izraelskich bojowników oddziałów „Hagana” i „Palmach”. Po utworzeniu państwa Izrael w 1948 r. i przekształceniu jednostek ruchu oporu w wojsko izraelskie – Armię Obrony Izraela (Cahal, inaczej Israel Defense Forces) –kontynuuje pracę instruktora walki wręcz i wychowania fizycznego. Wojsko opuści w 1964 r. aby po przejściu na emeryturę rozpocząć rozpowszechnianie systemu wśród cywilów.
Co to znaczy Sde-Or
Jest to przełożenie europejskiego, niemieckiego nazwiska Lichtenfeld na język hebrajski i oznacza ni mniej ni więcej a „pole jasne”. Przypuszczalnie dla lepszego brzmienia po hebrajsku i zachowania rytmu Imi zamienił kolejność słów „lichten” i „feld”.
Przy okazji warto wspomnieć, że zmienianie nazwisk, zwłaszcza tych pochodzących z języka niemieckiego, było powszechną praktyką wśród imigrujących do Eretz Israel. Wśród żołnierzy było to wręcz obowiązkowe i wykonane na rozkaz Dawida Ben-Guriona, który pierwotnie nazywał się Grün. Zatem człowiek, który urodził się w diasporze jako Imrich Lichtenfeld, przybywając do Ziemi Izraela przybierał nową tożsamość pod nazwiskiem Imi Pole-Jasne.
Cywilna Krav Maga
Po przejściu na emeryturę, nowym celem Imiego stało się budowanie cywilnej odmiany Krav Maga, aby każdy człowiek potrafił się sam obronić. Przy udziale Eyala Yanilova i innych uczniów, rozwijał system Krav Maga, doskonaląc także metody treningowe. Pozostawał konsultantem IDF do spraw bezpieczeństwa Izraela, monitorował postępy czołowych instruktorów i działalność Międzynarodowej Federacji Krav Maga.
Uczniowie Imiego wielokrotnie opowiadali o jego niezwykłym charakterze, niepowtarzalnej osobowości i osiągnięciach. Do dziś pozostaje osobą gorąco wspominaną przez tych, którzy mieli okazję go poznać.
Imi Sde-Or (Lichtenfeld) zmarł w styczniu 1998 roku w wieku 88 lat. W roku 2010 minęło 100 lat od jego narodzin.

CZEGO CHCIAŁ NAS NAUCZYĆ IMI SDE-OR LICHTENFELD – PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA KRAV MAGA
„Nie daj się zranić”
Osiągnij wysoki poziom biegłości w samoobronie. Jeśli jednak zostaniesz zraniony, musisz wiedzieć jak przyjąć atak (kopnięcie lub uderzenie) i podjąć prawidłowe działania w nowo powstałych warunkach.
„Bądź skromny”
Nie chwal się swoimi umiejętnościami i unikaj niepotrzebnych konfliktów. Panuj nad swoim ego i kontroluj stan mentalny, tak aby cię nie zawiodły podczas konfrontacji. Bądź gotowy na przyjęcie krytyki i wysłuchanie instrukcji.
„Działaj właściwie”
Rób właściwe rzeczy we właściwym czasie. Twój stan fizyczny i mentalny odpowiada za Twoje zdolności poradzenia sobie w czasie konfrontacji. Używaj wszystkich swoich zasobów i wykorzystaj w pełni okoliczności i warunki, w których się znalazłeś.
„Osiągnij taki stopień biegłości, abyś nie musiał zabijać”
Wytrenowany adept krav maga nie musi wyrządzać niepotrzebnych obrażeń u swego przeciwnika, pozostając skutecznym w działaniu. Zasadę tę kierujemy zwłaszcza do młodych ludzi, którzy muszą się nauczyć samokontroli i zapobiegania przemocy, a jednocześnie działać efektywnie. W razie ataku reaguj z odpowiednią siłą ale przede wszystkim unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji.
Kiedy, w takim razie, powstała Krav Maga
Powstanie Krav Maga – walki w bliskim dystansie – należy wiązać z okresem służby wojskowej Imiego, a więc lat, gdy był już w mandatowej Palestynie i Izraelu. Wcześniejszy etap – życie w Bratysławie, zbieranie doświadczeń i walka o przetrwanie – leżą u podstaw tej metody walki. Jednak to potrzeby armii uwarunkowały ostateczny kształt Krav Maga: proste i skuteczne techniki możliwe do opanowania w stosunkowo krótkim czasie, rozwiązania niekiedy brutalne ale jedyne możliwe, gdy przemoc jest na porządku dziennym. Krav Maga jako system, a więc uporządkowana struktura, to etap późniejszy, w którym uczestniczył uczeń i najbliższy asystent Imiego – Eyal Yanilov. Potrzeba stworzenia zakresu materiału i ułożenia technik według stopni powstała w procesie adaptowania Krav Maga do rynku cywilnego.