Nie ma wątpliwości co do tego, że nagrania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i nakładania sankcji. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby nie narazić się na problemy i aby sytuacja nie obróciła się przeciwko nam.

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: tak, nagrywanie niebezpiecznego zdarzenia ma sens w samoobronie, ochronie osób i mienia. Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa, nagranie może się przyczynić do ujęcia sprawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności. Jeśli nie możesz pomóc stając w czyjejś obronie ani wykonać żadnej akcji, to chociaż zarejestruj zdarzenie. Osoby, które nie są przeszkolone w zakresie samoobrony czy ochrony osób, w sytuacji kryzysowej robią to co potrafią, a potrafią niewiele. Zastanówmy się ilu z nas potrafi używać gaśnicy i wie gdzie się ona znajduje, wykonać resuscytację czy obronić kogoś przed atakiem. Nic dziwnego, że na kilkunastu świadków napaści, większość tylko ją nagrywa. 

Co można zrobić lepiej, aby nie poprzestać na nagrywaniu?

  • Przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo i jeśli to możliwe bądź poza zasięgiem napastnika
  • Zadzwoń po pomoc, poinformuj służby
  • Ostrzeż osoby w pobliżu o zagrożeniu
  • Jeśli chcesz stanąć w czyjejś obronie, użyj przedmiotów do obrony: gazu, pałki teleskopowej, lub broni improwizowanej np. plecaka jako tarczy.
  • W ostateczności, osłoń osobę ochranianą własnym ciałem i separuj ją od napastnika.

Weź udział w treningach grupowych w Warszawie na Mokotowie lub Ochocie, lub w Łodzi, i naucz się samoobrony.

Czy za nagrywanie bójki albo agresywnej osoby mogą grozić konsekwencje prawne

Tak, jeśli opublikujesz nagranie, np. w mediach społecznościowych możesz odpowiedzieć za naruszenie prawa do prywatności, ochrony wizerunku i dobrego imienia. Zatem nie samo nagrywanie w samoobronie jest tutaj problemem ale upublicznianie nagranego materiału.

Co jeśli jesteśmy nagrywani przez osobę trzecią, w sytuacji gdy się bronimy przed napastnikiem.

Ocena prawna w takim przypadku nie jest jednoznaczna. Rozpatrujemy go jednak w kategoriach samoobrony, więc – skoro Cię nagrywają – bądź dobrym aktorem. Przyjmij taką postawę aby twoja mowa ciała wskazywała na to, że się bronisz, tzw. postawa „nie chcę problemów”. Dawaj jasne komunikaty werbalne świadczące o tym, że jesteś w defensywie lub chcesz uspokoić sytuację, jednocześnie zachowując pełną gotowość do obrony. Jeśli osoba, która cię nagrywa jest osobą obcą i być może towarzyszy przeciwnej stronie konfliktu, traktuj ją jako potencjalnego kolejnego agresora. Stosuj, w takim przypadku, taktykę trzech głów w jednej linii i trzymaj całą grupę, wraz z operatorem kamery, przed sobą w odpowiednim dystansie.