Umiejętność wstawania z ziemi jest niezbędna dla przetrwania. Nie chodzi tylko o samoobronę. Gdy uczymy się chodzić w pierwszych miesiącach życia, zanim zrobimy pierwszy krok, jako istota dwunożna musimy najpierw przyjąć wyprostowaną pozycję. Dziecko próbuje tego wielokrotnie: z klęku podpartego przechodzi do wykroku, łapie równowagę podczas prostowania tułowia, następnie, początkowo przytrzymując się mebli lub ściany, próbuje stanąć na dwóch nogach. Gdy nauka chodzenia się kończy nigdy nie wracasz do kwestii sprawnego podnoszenia się z ziemi, dopiero na starość lub po kontuzji uświadamiasz sobie, że ta czynność wcale nie jest prosta. Przekonujesz się o tym także wtedy, gdy zapiszesz się krav magę i przychodzi ci ćwiczysz wstawanie z ziemi, często połączone z nauką padów.
Jednym ze sposobów wstawania jest tzw. wstawanie ofensywne, czyli z przemieszczaniem się do przodu. Stosujemy je gdy
- agresor lub niebezpieczeństwo jest daleko ale chcemy się wcześnie ewakuować
- agresor znajduje się przed nami w pewnej odległości i chcemy skrócić do niego dystans, aby zaatakować wyprzedzająco lub obronić osobę bliską
- wstajemy po przetoczeniu w przód
Załączony poniżej film przedstawia wstawanie ofensywne jako ewakuację przed zagrożeniem zbliżającym się z tyłu, a także serię ćwiczeń, które warto powtarzać, aby lepiej i szybciej opanować tę technikę. Włącz napisy pod filmem (kliknij ikonkę koła zębatego) i przeczytaj opisy ćwiczeń w trakcie mojej demonstracji.
Ustawienie nóg w czwórkę – punkt kluczowy techniki
Przede wszystkim, naucz się siedzieć w pozycji, którą nieoficjalnie nazywamy „śniadanie na trawie”. Jest to pozycja na jednym pośladku, gdzie jedna noga leży na ziemi, a drugą opieramy na stopie.
Ustawienie nóg w czwórkę to siad lekko bokiem na jednym pośladku, gdy noga pod spodem jest ugięta, a ta na wierzchu jest prosta i zrotowana do wewnątrz. Wewnętrzna krawędź stopy dotyka do ziemi i pomaga ci przejść do wykroku. Stąd już bardzo blisko do pozycji walki. Zwróć uwagę, że stopa z tyłu jest oparta na palcach dzięki czemu masz lepszą bazę i więcej siły, zatem podniesiesz się łatwiej i szybciej.
Koordynacja i mobilność
Jednym z ważniejszych elementów w treningach walki wręcz jest koordynacja – ćwicz w siadzie zmienianie strony z lewej na prawą, zmienianie ułożenia nóg i ustawienia rąk w taki sposób, że jedna ręka pomaga ci wstać, a druga jest w gardzie. Jeśli do tego ćwiczenia dodasz nakrywkę nogami w leżeniu, przygotujesz swoje ciało do padów z przewrotem. Nie zapomnij o mobilizacji stawów biodrowych – zwłaszcza do wewnątrz i na zewnątrz. Rotacje w biodrze są kluczowe zarówno w technikach parterowych, jak i we wszystkich rodzajach kopnięć.
Mam nadzieję, że choć w podstawowym stopniu przybliżyłam Ci temat wstawania ofensywnego. Uczenie się krav magi z internetu nigdy nie będzie tak skuteczne jak praca z instruktorem podczas zajęć grupowych czy indywidualnych ale może dołożyć małą cegiełkę do poprawy twoich umiejętności. Sprawdź grafik naszych zajęć w Warszawie i Łodzi i dołącz do grupy lub umów się z instruktorem na sesję personalną.